Kiedy stosować witaminę B Complex? Takie są wskazania (2024)

Kiedy stosować witaminę B Complex? Takie są wskazania (1)

Autor

Lek. Anna Niebrzydowska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

4 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu nerwowego, metabolizmie oraz produkcji energii. Składają się z ośmiu różnych witamin, z których każda ma swoje specyficzne funkcje w organizmie. Ich obecność w diecie jest niezwykle istotna, ponieważ niedobór witamin z grupy B może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych. Kiedy stosować witaminę B Complex? Co świadczy o niedoborze witamin z grupy B? Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania witaminy B Complex? Na pytania odpowiada lekarka Anna Niebrzydowska.

Kiedy stosować witaminę B Complex? Takie są wskazania (2)

Kiedy stosować witaminę B Complex? Takie są wskazania | engagestock / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  • Kiedy stosować witaminę B Complex?
  • Lekarka odpowiada, kiedy stosować witaminę B Complex

Kiedy stosować witaminę B Complex?

Witam państwa, jestem kobietą w wieku 43 lat. Ostatnio zauważyłam, że czuję się bardzo zmęczona i osłabiona, a moje włosy i paznokcie stają się coraz słabsze. Dowiedziałam się, że przy takich objawach można zacząć suplementować witaminy z grupy B. Chciałabym jednak wcześniej skonsultować się z państwem i dopytać, kiedy stosować witaminę B Complex.

Zaznaczę, że dodatkowo często czuję się również rozdrażniona i miewam problemy z koncentracją. Pomyślałam, że zacznę jeść więcej owoców i warzyw, a do tego pić więcej wody, jednak obawiam się, że przynosi to mierne efekty. A przeczytałam gdzieś w internecie, że witamina B Complex jest ważna dla zdrowia włosów, paznokci i układu nerwowego. Chciałabym dowiedzieć się, kiedy powinnam stosować witaminę B Complex i czy będzie to na pewno bezpieczne dla mojego zdrowia.

Czy moje objawy rzeczywiście mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B? Kiedy więc najlepiej przyjmować witaminę B Complex i w jakiej dawce?

Jednocześnie zastanawiam się, czy witamina B Complex jest odpowiednia dla każdego? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania witaminy B Complex? Jakie mogą być skutki uboczne stosowania witaminy B Complex? Czy mogę stosować witaminę B Complex w połączeniu z innymi lekami lub suplementami? Na stałe przyjmuję np. Euthyrox ze względu na niedoczynność tarczycy.

Zastanawiam się jeszcze, czy istnieją jakieś naturalne sposoby na zwiększenie poziomu witaminy B Complex w organizmie? Jakie produkty spożywcze powinnam wprowadzić do swojej diety, a jakie wykluczyć, jeśli mam problem z poziomem witaminy B? Czy są jakieś badania, które potwierdziłyby niedobory witaminy B?

Będę wdzięczna za wszelkie informacje na temat tego, kiedy stosować witaminę B Complex. Pozdrawiam Ilona.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Lekarka odpowiada, kiedy stosować witaminę B Complex

Opisywane przez panią objawy mogą wynikać z niedoborów witaminowych, ale wcale nie muszą. Nim rozpocznie pani suplementację, zalecałabym wizytę u lekarza oraz wykonanie morfologii, oznaczenie stężenia żelaza, ferrytyny, hormonów tarczycy, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Być może nie w tym miejscu leży problem, a lekarz, poszerzając wywiad lekarski o przyjmowane leki, choroby przewlekłe oraz badanie fizykalne, będzie mógł odpowiednio pokierować diagnostyką. Podane symptomy nie są specyficzne i mogą być spowodowane innymi niedoborami lub chorobami.

Wspomniała pani również o niedoczynności tarczycy — warto byłoby się przyjrzeć stężeniom hormonów tarczycowych, by ocenić, czy leczenie jest skuteczne — opisane przez panią dolegliwości mogą sugerować ten problem. Poniżej postaram się opisać objawy niedoboru witaminy B12 (najczęstszego niedoboru witamin z grupy B) oraz zasady jej suplementacji. Jednak w pani przypadku najistotniejsze będzie zgłoszenie się do lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań.

Witaminy z grupy B dostarczane są z pożywieniem, w przypadku prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety. Należy jednak zaznaczyć, że witamina B12 występuje wyłącznie w mięsie i produktach odzwierzęcych (podrobach, jajach, serach, skorupiakach). Zalecane spożycie tej witaminy u zdrowych dorosłych to 2,4 µg/ dzień. Przy stosowaniu wegetariańskiej bądź wegańskiej diety należy prowadzić suplementację witaminy B12 (50–100 µg/dzień), zapotrzebowanie na tę witaminę zwiększa się również u kobiet karmiących i osób w wieku podeszłym. Natomiast w innym wypadku przed suplementacją należy oznaczyć stężenie witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie oraz poszerzyć diagnostykę, jeżeli wynik wskaże na niedobór.

Niskie stężenie witaminy B12 we krwi może wynikać z nieprawidłowego jej wchłaniania w przewodzie pokarmowym i wskazywać na patologie w obrębie jelita cienkiego, żołądka lub trzustki. Innymi przyczynami będą przyjmowane leki, np. metformina, czy zakażenia pasożytnicze. Leczenie jest zróżnicowane, w zależności od przyczyny. Niskie stężenie B12 lub/i kwasu foliowego we krwi należy skonsultować z lekarzem i rozszerzyć o kolejne badania.

Objawy wynikające z niedoboru witaminy B12 ujawniają się stosunkowo późno. Zapasy w organizmie wystarczają średnio na 3-5 lat mimo nieprzyjmowania lub niewchłaniania witaminy, a manifestacje kliniczne wystąpią u większości osób przy wyczerpaniu około 90% zmagazynowanej witaminy.

Poza nieprawidłowościami w morfologii (niedokrwistość megaloblastyczna, czy niedobór neutrofili) niedobór B12 może objawiać się dolegliwościami ze strony układu neurologicznego i pokarmowego. Wówczas występować mogą zaparcia, biegunki, utrata smaku, pieczenie języka, obniżenie apetytu. Ze strony układu nerwowego zaobserwować można parestezje (drętwienia/mrowienia) kończyn, osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek koncentracji, pamięci czy problemy z równowagą. Może również dochodzić do osłabienia wzroku.

Lek. Anna Niebrzydowska

Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W październiku 2023 r. ukończyła staż podyplomowy w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej, w Gdańsku. Obecnie pracuje jako lekarka w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

  • 9 znaków, że twój organizm domaga się witaminy B6
  • Co się dzieje, gdy codziennie przyjmujesz witaminy z grupy B?
  • Niedobór witaminy B12 powoli wykańcza mózg. Lekarz o wczesnych objawach

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • niedobór witaminy B12
  • witamina b12
  • witaminy
  • suplement diety
  • b12
  • niedobór B12
  • witamina z grupy B
  • witaminy z grupy B
  • witamina B

Rekomendowane dla Ciebie

  • Witamina B Complex - na co pomaga? Jak i o której brać? Witamina B Complex to popularny suplement diety zawierający najważniejsze witaminy z grupy B, których organizm potrzebuje, by mógł prawidłowo funkcjonować. Jak... Tatiana Naklicka
  • O której brać witaminy B Complex? Od tego zależy ich działanie Choć poszczególne witaminy z grupy B mają różnorakie działanie, to wzajemnie się uzupełniają. Z tego powodu bardzo często można znaleźć w aptece preparaty, które... Tatiana Naklicka
  • Witamina B complex - skład, działanie, wskazania, skutki uboczne Witamina B complex to suplement diety zawierający zestaw witamin z grupy B, które wspierają pracę całego organizmu w różny sposób. Witaminy z grupy B mają wpływ... Marta Pawlak
  • Macmiror complex 500 - skład, wskazania, działanie, dawkowanie, skutki uboczne Macmiror Complex 500 jest dostępnym na receptę lekiem stosowanym w przypadku zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby. W skład Macmiror complex 500 wchodzą... Adrian Jurewicz
  • Macmiror Complex - charakterystyka, dawkowanie i możliwe działania niepożądane Macmiror Complex to lek dostępny na receptę, który przepisywany jest przez lekarza w przypadku zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby. Skład leku Macmiror... Monika Wasilonek
  • Polopiryna Complex - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania Polopiryna Complex to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym stosowany w stanach zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych i przy...
  • Witamina B Complex Forte - skład, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania Witamina B Complex Forte to suplement diety, który uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na niezbędne składniki odżywcze.
  • Glukozamina complex - postać, działanie, wskazania Glukozamina jest suplementem diety, stosowanym w celu poprawy pracy i sprawności stawów u osób starszych i sportowców. Preparat uzupełnia dietę o glukozaminę,... MP
  • Recalcin complex na reumatyzm. Jak stosować? Stosowany u osób w podeszłym wieku narażonych na zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne, w zespołach przeciążeniowych stawów (m.in. u sportowców i osób z nadwagą), w... MP
  • Arthron Complex Arthron Complex stosowany jest jako uzupełnienie diety pokarmowej, ubogiej z przyczyn naturalnych w glukozaminę i siarczan chondroityny, w celu zachowania... MP
Kiedy stosować witaminę B Complex? Takie są wskazania (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Msgr. Benton Quitzon

Last Updated:

Views: 6238

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Benton Quitzon

Birthday: 2001-08-13

Address: 96487 Kris Cliff, Teresiafurt, WI 95201

Phone: +9418513585781

Job: Senior Designer

Hobby: Calligraphy, Rowing, Vacation, Geocaching, Web surfing, Electronics, Electronics

Introduction: My name is Msgr. Benton Quitzon, I am a comfortable, charming, thankful, happy, adventurous, handsome, precious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.